Domates Suyu Konsantresi

Domatesin aslında bir meyve olduğunu ilk kez duyduklarında herkes şaşırır. Aslında içindeki tohumlarla bir meyve olarak sınıflandırılır. (http://en.wikipedia.org/wiki/Tomato)!

Bununla birlikte, domatesin portakal, elma, şeftali, armut, kayısı, mango, ananas, kiraz ve diğer meyvelerin yanı sıra meyve suyu rafında yan yana satıldığını düşündüğünüzde, bu daha mantıklıdır.

Başlangıçta, domates konsantresi (veya daha yaygın olarak bilinen macun) ketçap ve Sos üreticileri tarafından daha fazla kullanıldı ve kalitenin ana belirleyicileri geleneksel olarak bu ürünler için uygun olanlardı, öncelikle macun viskozitesine ve daha sonra renge odaklandılar.

Bu, genellikle ana kalite parametrelerinden birinin asitliğin yanı sıra renk tadı ve aroması olduğu ve meyve suyunun birincil uygulama olmadığı meyve suyu konsantreleri arasında domatesi tek başına yapar. Diğer meyve suları yelpazesine yüksek kaliteli domates suyu eklemek isteyenler için asitlik ve Viskozite açıkça belirtilmelidir.

Merko sadece böyle kaliteli domates suyu Batı Türkiye kıyı bölgesinde bulunan mükemmel hammadde konsantre üretim deneyimi yıl vardır, ve meyve Suyu Kalitesi “ya UY ® ” olarak tanımladığımız ve kesinlikle domates suyu konsantresi, sezonun en iyi zamanda ripest domates istenen asitlik vermek ve meyve suyu ya da doğal brix hiçbir off-tatlar ve tutarlı bir akışkanlığı sağlamak için aşırı özen işlenmiş olan bir ürün oluşturmak mümkün.

Başa dön