Tepecik Factories

TEPECİK FABRİKASI

1995 yılında inşa edilen Tepecik Fabrikası, domateslerin domates salçasına işlenmesi için hala son teknoloji ürünü bir birimdir. Rossi & Catelli ile işbirliği içinde tasarlanan tesis, yüksek verimliliğe sahip yüksek kaliteli bir ürün üretmek için en son teknolojileri kullanarak daha fazla müşteri memnuniyeti ve daha iyi karlılık sağlar.
Çift amaçlı Eldorado üniteleri, domates suyu gibi lezzet tutmanın önemli olduğu uygulamalar için ideal olan yüksek enerji verimliliğine sahip süper sıcak bir kırılma ürünü ve yüksek kaliteli düşük işlem sıcaklığı macunu üretme fırsatı sunar.

Tamburlarda veya IBC'DE 20.000 mt aseptik macun kapasitesi ve her aşamada üretim ve kontrol sırasında mikrobiyolojik seviyelere verilen önem, Merko ürününü hammaddelerinden biri olarak kullanırken müşteriye bir güvence verir.

Merko'nun tüm operasyonlarında olduğu gibi, tohumdan nihai ürüne kadar üretim zincirine büyük önem verilmektedir. İtalya'nın ana bitkisi ile ilk modern kreşi kurarak ve Japonya'dan Nippon Del Monte'nin Lisansı altında tohum yetiştirerek tarımsal inovasyonun ön saflarında yer alan Merko, bu faaliyetleri yetkinlikler arttıkça bıraktı ve temel Tarım ve Domates işleme işlerine odaklanmasına izin verdi.

İLETİŞİME GEÇ
Başa dön