HAKKIMIZDA

1982'den bu yana

40 YILLIK TECRÜBEYLE
YÜKSEK KALİTE

Merko, gıda endüstrisi için artık önemli bir ham madde haline gelen domates konusunda dünya çapında bir domates işleyicisi. Müşterilerine ve tedarikçilerine 40 yıldır hizmet etmekten gurur duyan firmamız, endüstriyel uygulamalar için domates salçası ve küp küp doğranmış domates üretimi gerçekleştiriyor. Domates salçası ve doğranmış domates üretimlerimiz Tepecik fabrikamızda yapılıyor.

tüketici gibi düşünmek...

Merko, ürettiği her ürün hattına HACCP ve Toplam Kaliteyi tanıtma konusunda ön saflarda yer alıyor. Alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Üniversiteler ile ortaklaşa düzenli olarak kurum içi eğitim programları yürütüyor. Gruptaki birimler, ABD’deki NFPA, İngiltere’den BRC ve ISO 9001: 2000 ve HACCP akreditasyonu denetimlerini başarıyla tamamlamış durumda. Şirket ayrıca, Unilever’e %100 sürdürülebilir ürünler sağlayarak, özellikle Unilever ile ortaklaşa GAP (İyi Tarım Uygulamaları) girişimlerinin de ön saflarında yer alıyor. Üretici olarak hareket etme, ancak tüketici olarak düşünme felsefesi, şirketin vazgeçilmez mottolarından bir tanesi.

MERKO AİLESİ

Kalite hedeflerine ulaşmak Merko için değişmez bir amaç. Firmamız çalışanlarını kalite sisteminin en değerli kaynağı olarak görüyor. “20 Anahtar” gibi yöntemlerle Merko Ailesi’ne gerekli tüm eğitimler veriliyor.

Merko’da, Kalite Yönetim Sistemi’ni etkin bir şekilde uygulama sorumluluğu fabrika müdürüne ait. Kalite Yönetim Temsilcisi ise, kalite sisteminin koordinasyonunu sağlıyor. Tüm çalışanlar Kalite Yönetim Sisteminin uygulanmasına ve sistemin istikrarlı bir şekilde geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

KALİTE BELGELERİ

Merko, BSI, BRC ve NFPA’dan ISO 9001: 2000 ve HACCP’den kayıt almış durumda. Şirketimizin sahip olduğu sertifikasyonlarımız aşağıda listelendiği gibi olup, bu yetkinliklerimiz sayesinde tohumdan son tüketiciye kadar kalitemiz sürdürülebilir şekilde kontrol altında tutabiliyoruz.

  • Unilever Sustainable Agriculture Code: Bu sistem ‘Sürdürülebilir Tarım Kayıt Sistemi’ olup, tohumdan hasata gelene kadar ham madde yetiştiriciliğinin tüm aşamalarını kayıt altına alıyor. Bu sayede güvenli ve sürdürülebilir tarım uygulamaları yürütülebiliyor.
  • BRC (British Retail Consorsium): Uluslararası geçerliliği olan Gıda Güvenlik Sertifikası. Üretimin tüm aşamaları kontrol edilip, tüm aşamalarında ISO-9000 standartlarına uygun şekilde sistem oluşturularak Hijyen, Gıda Güvenliği, HACCP uygulamaları ile üretim sağlanıyor.
  • Helal (Halal): Üretimin tüm aşamalarının İslami Kurallara uygunluk belgesi.
  • Kosher: Üretimin tüm aşamalarının Musevi Kurallara uygunluk belgesi.
  • TSE Covid – 19 Güvenli Üretim Sertifikası: Proses aşamalarında Covid-19 bulaşını engelleyecek şartları sağlayarak gıda ve toplum sağlığını güvence altına alan uygulamaların yapıldığını gösteren sertifika.