Haberler

Sezonun içinde, Ağustos sonu 2014
22.08.2014

Sevgili Meslektaşlarım, 

‘Sezonun içinde, Ağustos sonu’ olarak başlık atmamıza rağmen şu an hasat durumu ağustos başı olması gereken seviyelerde.  Geç ekim sebebi ile hasatın 2-3 hafta geç olacağını biliyorduk. Şu an bu gerçeği ve oluşturduğu hayal kırıklığını yaşıyoruz.

Gecikmelerin yanı sıra, beklenildiği üzere, sezon normallerinin dışında yağmurlar devam ediyor. Pazar gecesi ve Pazartesi sabahı ağır yağışlar yaşandı. Genel beklenti üzerine, yağmur kaynaklı görülür bir hasar yok. Ancak biliyoruz ki yağışlar hasat sonuna doğru hastalık riskini yükseltecektir. 

Hasat güneyden gelen yüksek brix’li domatesler ile başladı ve şu an normal seviyelere geriliyor ve renkler de dip seviyeden sonra normal değerlere dönüyor. 

Ekilen alan ve elde edilen ürün ile ilgili kesin rakamlar olmaması ile birlikte, kesin tahmin yapmak çok zor. Ancak güncel durumu belirtmek gerekir ise, ben Türkiye’de işlenecek toplam hasatın bir önceki 2.0 m mt tahminimden düşük olarak 1.8 m mt olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyorum. Büyük ihtimalle haziran başındaki yağmur sebebi ile Salihli bölgesinde ki ürün geçen seneye kıyasla çok  daha azdı. İlk belirtiler itibariyle aynı durum Kuzeyde ki ortalama ürün için de geçerli. Güneyde ki ve Torbalıda ki ürün Salihliye nazaran daha az etkilenmiş durumda ancak buna rağmen geçen seneden az ve hasat  da yılın bu zamanında alışıldığı üzere sona ermek üzere.

İki haftalık gecikme ile birlikte, tabi ki de şu an ay sonu itibariyle başlayacak olan pik için de 2 haftalık bir gecikme öngörüyoruz. Normal şartlarda pik üretimin ağustos ortası başlaması gerekiyordu ve şu an endüstri domates ürününe aç. Bugün itibariyle az miktarlarda Balıkesir ve Karacabey bölgelerinden ürün aldık.

Gelecek raporumuz Pik'e ulaştığımızda olacak ise de şunu da söylemekten çekinmiyoruz ki pik bu sene Endüstri’nin 100% kapasite ile çalışmasına izin vermeyecektir.

 

Herkese sezonda en iyi dileklerimle.

Saygılarımla - Duncan Blake

Tüm hakları saklıdır 1982 - 2019 © Merko Gıda San. Tic. A.Ş.
Bu sitede yer alan görsel ve yazılı materyaller izin alınmadan kullanılamaz.

Site Haritası | Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası